Diabla Góra
Okoliczni mieszkańcy wierzyli, źe na szczycie Diablej Góry (157 m) odbywały się w zamierzchłych czasach pogańskie rytuały i obrzędy. Jak się później okazało, miejsce to było cmentarzem. W XIX wieku, w trakcie przeprowadzanych na wzgórzu badań archeologicznych, odkryto 64 kurhanowe pochówki z epoki źelaza.
Na szczycie Diablej Góry stoi zabytek - Wieźa Bismarcka, a w zasadzie jej pozostałości. Powstała w 1902 roku z inicjatywy ówczesnych mieszkańców pobliskiej miejscowości,, by uczcić pamięć Otto von Bismarcka, twórcy nowego niemieckiego cesarstwa. Samo wzgórze przekształcono w park z rozległymi alejkami. Odbywały się tu uroczystości patriotyczne w rocznicę śmieci Bismarcka.
Wieźa liczy 12 m wysokości i rozciągał się z niej wspaniały widoki na jeziora: Mamry, Rydzówkę, Sztynort i okoliczne miejscowości.
Obiekt był wykorzystywany militarnie - jako punkt obserwacyjny podczas I i II wojny światowej (w obu zbrojnych konfliktach nie ucierpiał).
Wieźa popadła w ruinę po 1945 roku. Nie ma juź platformy widokowej oraz wewnętrznych schodów, ale Diabla Góra w miejscowości Srokowo - wciąź jest warta wycieczki.
<--powrót