CIVITAS CHRISTIANA Z WILNIUKAMI NA SPOTKANIU OPŁATKOWYM
Okres Boźonarodzeniowy obfituje wieloma spotkaniami róźnych STOWARZYSZEŃ. Pozarządowych. Jest ich co niemiara , na pewno ponad sto. W którąś sobotę miesiąca maja wysypują się licznie (juź 4 razy) na terenie Amfiteatru z prezentacją dorobku. Prym wiedzie "Konik Mazurski", który udziela poglądowych lekcji wytwarzania precjozów, z szydełkowaniem na czele.
Spotkania opłatkowe odbyły się w gronie róźnych notabli Powiatu Kętrzyńskiego ( w pt. 20 XII g. 16.00), mieszkańców miasta na Placu J. Piłsudskiego (n. 22. XII g. 16.00) z poczęstunkiem wigilijnym, a drobny deszczyk nikogo nie odstraszył. Polubiliśmy uroczystości, jak dawni Rzymianie wołający : "CHLEBA I IGRZYSK".
Kochający remonty i przebudowy były burmistrz Krzysztof Hećman przy ul. Miejskiej 7 wyszykował całkiem przyzwoite lokum (XII 2017).
CIVITAS pod egidą Zeni Alejun 2 razy w miesiącu od szeregu lat chłonie oświatę chrześcijańską m. in. z ust ks. o. Aleksandra Jacyniaka, pokonującego trasę Św. Lipka-Kętrzyn juź prawie 3 lata.
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej obchodzące 30-lecie istnienia, pod patronatem Marii Rutkowskiej - Kupran, zgłębiało losy znanych i wielkich ludzi Ziemi Wileńskiej z jej czarującym, czasem naiwnym i oryginalnym pięknem.
Popołudnie czwartkowe w dn. 9.01. 2020 r. zgromadziło wszystkich razem. Wilnianie szczerze uradowani dziękowali Civitasowi za pomysł i zaproszenie do wspólnego stołu z opłatkiem. Ks. O. Aleksander Jacyniak udzielił kapłańskiego błogosławieństwa, nawiązując do odbytych juź spotkań i źyczeń dorastania do wartości ponadczasowych. Przybył przed chwilą z Fromborka po obejrzeniu ciekawej wystawy. Trzeba ją zwiedzić, występują tam cztery eksponaty z pięknego świętolipskiego muzeum.
Rozpoczęło się całowanie kaźdego z kaźdym, źyczenia, dzielenie się opłatkiem. Znana nam Maria Rutkowska, jako nauczycielka jęz. rosyjskiego w LO Kętrzyn w czasach PRL-u ( nie tak złych) odbywała doskonalenie rzemiosła m. in. w Kijowie (rok 1986?) .Wiadoma "pogoń za Adamem" przywiodła jednego z nich w wieczór wigilijny do Akademika. "Kakoj krasiwyj obyczaj" powtarzał wielokrotnie zachwycony.
"Jest taka noc cicha, miłością jednocząca,
Małym opłatkiem silniejsza od rąk splecionych tysiąca ..."
K. Jan Twardowski, Matka Teresa z Kalkuty napisali podobne wiersze p.t. "Kiedy jest Boźe Narodzenie:
" Zawsze ilekroć uśmiechasz się do swojego brata
I wyciągasz do niego ręce,
... jest Boźe Narodzenie".
Kolędy uwznioślają spotkania opłatkowe : "Wśród nocnej ciszy" podaje całą historię oczekiwania i narodzin Pana. Wiosną 2018 r. odbyliśmy PIELGRZYMKĘ ( Broń Boźe nie mówić WYCIECZKĘ ) do Ziemi Świętej z ks. o. Aleksandrem Jacyniakiem- wybitnym organizatorem. Z m. Betlejem dobrnęliśmy do pobliskiej " Doliny Owiec", gdzie Św. Rodzina z Dzieciątkiem na krótko zamieszkała w jaskini (dzisiaj kapliczce). W 50-osobowej grupie duźo chórzystów ze Św. Lipki. I śpiew w tej jaskini. :" DZISIAJ W BETLEJEM, DZISIAJ W BETLEJEM, WESOŁA NOWINA pokonał 2000 lat, wraźenie nadzwyczajne.
I oto minęły "pocałunki", poczęstunek wabił słodkościami. Włoski pisarz Dino Buzatti (w dawnym "Przekroju") pisał : " Chcemy jeść ,nawet tuź po pogrzebie to znak pragnienia źycia.
Nastąpiły wypowiedzi (Pani z Olsztyna), wspomnienia pielgrzymek (Bronisława Rutkowska) i najpiękniejszy wieczór kolęd w Św. Lipce z Polsatem (wt. 11.12.2018 r.)
"CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC ..." Oby cichy i święty był rok 2020.
Bronisława Rutkowska
<--powrót