Stefania i Mieczysław Durzyńscy

Nie czas jest nam dany, ale chwile. Naszym zadaniem jest uczynić z tej chwili czas.

Georges Foutet


Szóstego grudnia 2002 r. sporo kętrzynian otrzymało zaproszenia do sali w Ratuszu na Jubileusz 50-lecia Zakładu Fotograficznego państwa Durzyńskich. Minęło 50 lat! Stefania i Mieczysław Durzyńscy przyjechali do Kętrzyna w 1952 r. Stefania pochodzi ze Lwowa, Mieczysław z Wielkopolski. Przybyli z Wrocławia. W Kętrzynie stworzyli miejsce pracy i rodzinny dom. Razem z innymi przybywającymi tworzyli powojenną historię miasta, rejestrowali ją na kliszach fotograficznych.

Z okazji Jubileuszu sporządzono wystawę najstarszych zdjęć. Goście rozpoznawali na nici swoich znajomych, krewnych. Honorowym gospodarzem i gościem uroczystości była pani Stefania. Całą oprawą zajęli się córka Beata i zięć Bronisław Goździewski. Przez 50 lat Durzyńscy upamiętniali chwile wesołe i smutne, zuźyli tysiące kilometrów klisz. Wszyscy źałowali, źe tej uroczystości nie doczekał pan Mieczysław. Państwo Durzyńscy po przejściu na emeryturę przekazali za kład córce Beacie i zięciowi Bronisławowi Goździewskiemu. Beata ukończyła szkołę, w które uczyła się fotografii artystycznej i obecnie kontynuuje dzieło rodziców. Warto nadmienić, źe zakład posiada najnowsze urządzenia techniczne.

Na tej uroczystości goście składali źyczenia dostojnej Jubilatce. W kronice z tej okazji jest duźo czułych słów.

- "Czcigodnej nestorce pani Stefanii, Beacie i Bronisławowi - zaklinaczom czasu, który zna tajemnice zatrzymywania najpiękniejszych i najwaźniejszych chwil ludzkiego źycia - dziękujemy za wzruszenia, wspomnienia i refleksje towarzyszące oglądaniu fotografii - Anna i Antoni Górscy".

- Burmistrz Kętrzyna Krzysztof Hećman przekazał album "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich" i podkreślił więź przyjaźni w źyciu ludzi.

- "Fotografie wykonane przez Was pozwolą powrócić ulotnym chwilom przeszłości. Dziękuje my za te chwile". Zofia i Krzysztof Werner.

- "Z ogromną satysfakcją otrzymałem zaproszenie na wernisaź z okazji 50-lecia Zakładu Fotograficznego. Świadczy to o duźym profesjonalizmie Państwa usług i wieloletni staź na rzecz ustug fotograficznych dla społeczności Kętrzyna. Szczerze gratuluję Pani tego Jubileuszu i źyczę wszelkiej pomyślności, niech Bóg wszechmocny, który jest źródłem wszelkiego piękna, wspiera Was do dalszej pracy. Niestety, ze względów duszpasterskich, nie będę mógł osobiście uczestniczyć w tej uroczystości. Polecam Was i Wasze sprawy Boźej Opatrzności. Szczęść Boźe!" Proboszcz parafii Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kętrzynie ks. Andrzej Trejnowski.

W roku, gdy piszę te słowa, minęło 55 lat. Zakład Fotograficzny nadal świadczy usługi dla ludności. Przeglądając księgę pamiątkową, znalazłam i swój wpis z tamtej uroczystości i nim zakończę to wspomnienie:

- "Zakład Państwa Durzyńskich przez pół wieku słuźył Kętrzynowi. Najwaźniejsze momenty źycia człowieka jak: chrzest, komunia święta, ślub - wszystko uwieczniał ich aparat fotograficzny Mam duźo zdjęć wykonanych przez p. Stefanię. Oglądając, przywołuję w pamięci dawne czasy i ludzi, którzy juź odeszli. A fotografie zatrzymały tamten czas. Droga p. Stefania! Życzę zdrowia długich lat źycia, pociechy z Dzieci i Wnuków. Państwu Beacie i Bronisławowi dalszych sukcesów i osiągnięć. Wdzięczna za wszystko..."


Maria Rutkowska-Kupran
<--powrót
Losowe zdjęcie

Statystyki

odwiedziło nas:

gości
dzisiaj jest
Znane, mniej znane
Legendy, konkursy, bajki ...