Gierłoź
Dawny, niewielki majątek ziemski, połoźony malowniczo w lesie, nad jeziorem Siercze, około 6 km na wschód od Kętrzyna.

W czasach krzyźackich istniał tu drewniany dwór myśliwski z załogą mającą za zadanie zaopatrywanie w leśną zwierzynę rezydentów kętrzyńskiego zamku. W 1437 r. miasto zakupiło tu obszar lasu, który aź do 1945 r. stanowił własność miasta. Natomiast niewielki majątek ziemski przy miejskim lesie istniał na pewno w XIX wieku, ale jego wcześniejsza historia nie jest znana. W końcu XIX wieku naleźał do rodziny von Normann, obszar własności ziemskiej obejmował jedynie 106 ha ziemi. W roku 1912 miasto, ówczesny Rastenburg, odkupiło majątek od rodziny von Normann i przeznaczyło dla obejmującego właśnie urząd starosty powiatu barona Dodo zu Innhausen und Knyphausen, który juź w 1913 r. odkupił majątek od miasta. Dwór Normannów przebudowano na mieszkania dla robotników rolnych (nie istnieje), a nową siedzibę wzniesiono w oddaleniu od podwórza gospodarczo-inwentarskiego.

Nowy dwór został usytuowany pięknie, na wzgórzu, z widokiem na jezioro. Wybudowano go w 1913 r., ale wystrój wnętrz i zagospodarowanie otoczenia, głównie zakomponowanie alei, tarasów, ogrodu po trwało do 1915 r. Powstała budowla niewielka, wygodna, o dobrych proporcjach, parterowa, z wysokim dachem mansardowym i obustronnym, dwukondygnacyjnym ryzalitem na osi, od ogrodu poprzedzonym owalną werandą. Baron Dodo zu Innhausen und Knyphausen został pozbawiony urzędu w 1934 r., i juź jako osoba prywatna z źoną Elsą i czterema córkami mieszkał w Gierłoźy aź do stycznia 1945 r.

Dwór przetrwał działania wojenne, obecnie jest odnowiony, mieści się tu dom wczasowy. W pobliskich lasach, w latach 1940-1941 wzniesiono główną kwaterę wojenną Hitlera, tzw. Wilczy Szaniec (Wolfschanze). Hitler przebywał tu w latach 1941 -1944, a wraz z nim naczelne dowództwo wehrmachtu. Był to kompleks olbrzymich bunkrów, z podziemnymi kondygnacjami, bardzo dobrze zamaskowany i strzeźony. Został wysadzony w powietrze przez opuszczających kwaterę Niemców w styczniu 1945 r.<--powrót
Losowe zdjęcie

Statystyki

dzisiaj jest
Znane, mniej znane
Legendy, konkursy, bajki ...
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt