Rok Kętrzyńskiego


INAUGURACJA ROKU KĘTRZYŃSKIEGO


11 lipca 1938 roku , w rodzinie pruskiego oficera , pochodzącego z kaszubskiej rodziny szlacheckiej herbu Cietrzew,Józefa von Winklera i Eleonory z domu Raabe na świat przyszedł syn. Otrzymał imię Adalbert.

W czasie nauki w gimnazjum w Rastemborku (Kętrzynie),w 1856 roku otrzymał od siostry list , z którego dowiedział się o swoim polskim pochodzeniu i dawnym nazwisku rodowym Kętrzyński ( od miejscowości Kętrzyno , obecnie w powiecie wejherowskim).

Juź w czasie studiów na Uniwersytecie Królewieckim podjął starania o zmianę nazwiska i w 1861 roku przeprowadził ją urzędowo.

7 maja 1946 roku miastu Rastemburg nadano nazwę Kętrzyn od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego XIX wiecznego historyka walczącego z germanizacją Mazur.

Z okazji setnej rocznicy śmierci patrona miasta rok 2018 jest rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego.

Inauguracja obchodów jubileuszu odbyła się 15 stycznia 2018 roku.


Program uroczystości:


godz. 11.00 - złoźenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Kętrzyńskiego (Plac Józefa Piłsudskiego);

godz. 12.00 - otwarcie wystawy "Wojciech Kętrzyński w rękopisach" - ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie (czytelnia im. Arno Holza, MBP, Plac Zamkowy 1);.
Prezentacja zbiorów digitaliów Wojciecha Kętrzyńskiego w ramach Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej;

godz. 14.00 - sympozjum "Wojciech Kętrzyński - patron Kętrzyna. W stulecie śmierci i stulecie niepodległości" (sala rycerska, Plac Zamkowy 1, Zamek):
"Związki Wojciecha Kętrzyńskiego ze stronami ojczystymi",
"Wojciech Kętrzyński dyr Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich we Lwowie",
"Wojciech Kętrzyński - badacz dziejów średniowiecza.

Nieco wcześniej , 11 stycznia odbyła się promocja znakomitej najnowszej publikacji profesora Stanisława Achremczyka pt. Wojciech Kętrzyński kustosz narodowej pamięci.-->zdjęcia

--> klip filmowy<--powrót
Losowe zdjęcie

Statystyki

odwiedziło nas:

gości
dzisiaj jest
Znane, mniej znane
Legendy, konkursy, bajki ...