艁臋藕any
Zesp贸艂 pa艂acowo-parkowy wraz z rozleg艂ym kompleksem gospodarczym i dawn膮 wsi膮 maj膮tkow膮, usytuowany malowniczo nad Jeziorem Legie艅skim, przy drodze Biskupiec-Reszel, 9 km na po艂udnie od Reszla. Wie艣 za艂o藕ona w 1359 r. Najstarsza historia maj膮tku ziemskiego nie jest dobrze znana, najprawdopodobniej wie艣 wchodzi艂a w sk艂ad d贸br z siedzib膮 w Leginach, a dopiero w ko艅cu XVIII wieku wyodr臋bni艂 si臋 tu maj膮tek ziemski z siedzib膮 w 艁臋藕anach. Oko艂o 1885r. dobra zakupi艂 Gustaw Fischer. Jego syn Reinhold (kontradmira艂) w 1910 r. otrzyma艂 szlachectwo ze zmian膮 nazwiska na von Fischer-Lofiainen i ustanowi艂 tu majorat, z jednym, dodatkowym folwarkiem Plenowo (Pl贸nh贸fen) obszar w艂asno艣ci ziemskiej obejmowa艂 628 ha, pracowa艂a cegielnia, m艂yn.
Dotychczasowa literatura podaje, 藕e pa艂ac zosta艂 wzniesiony oko艂o 1900 r., jego budow臋 nale藕a艂oby jednak powi膮za膰 z ustanowieniem majoratu i przesun膮膰 w czasie do oko艂o 1910 r. Powsta艂a w贸wczas bardzo malownicza, neobarokowa budowla, za艂o藕ona na rzucie zbli藕onym do prostok膮ta, z naro藕nym ryzalitem, werand膮, wieloboczn膮 wie藕yczk膮 i wynios艂膮 wie藕膮 od zachodu. Elewacje o zr贸藕nicowanym wystroju, dach mansardowy, wie藕a przykryta czworobocznym daszkiem kopu艂owym z wysok膮 latarni膮. We wn臋trzu w wi臋kszo艣ci zachowa艂 si臋 pierwotny uk艂ad i elementy sta艂ego wyposa藕enia. Sufity pomieszcze艅 reprezentacyjnych zdobione s膮 sztukateriami. Zachowa艂o si臋 kilka komink贸w marmurowych, ceramicznych i jeden drewniany 艣cienne szafy i boazerie d臋bowe. Przetrwa艂a r贸wnie藕 oryginalna glazura w kuchni, a nawet 艂azienki z wyposa藕eniem na pi臋trze. Niedawnym odkryciem obecnego dzier藕awcy pa艂acu s膮 malowid艂a 艣cienne w dawnej piwniczce do win, przedstawiaj膮ce herby floty morskiej, zapewne by艂o to ulubione miejsce kontradmira艂a.
Pa艂ac otula rozleg艂y park krajobrazowy, powi膮zany od wschodu z naturalnym lasem. w cz臋艣ci p贸艂nocno-wschodniej po艂o藕ony by艂 cmentarz z mauzoleum rodowym Fischer贸w, w latach powojennych przekszta艂conym w kaplic臋. Zabudowania gospodarcze, imponuj膮cych rozmiar贸w, usytuowano od strony po艂udniowej zespo艂u pa艂acowo-parkowego. Zosta艂y wzniesione z czerwonej ceg艂y, w stylu neogotyckim, o interesuj膮cym detalu architektonicznym, szczeg贸lnie wyr贸藕nia si臋 budynek ku藕ni z warsztatem, zdobiony schodkowym szczytem. Pa艂ac przetrwa艂 wojn臋 w stanie prawie nienaruszonym, zosta艂 jedynie spl膮drowany i pozbawiony ruchomego wyposa藕enia. Przez d艂ugi czas u藕ytkowany by艂 przez Akademi臋 Rolniczo-Techniczn膮 w Olsztynie, w艂a艣ciciela zespo艂u (obecnie Uniwersytet Warmi艅sko-Mazurski).
<--powr贸t