pramida
Piramida w Rapie i Grobowiec w Zakałczu Wielkim


Piramida w Rapie - zbudowana w 1811 w mazurskiej wsi Rapa grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid, zaprojektowany przez bliżej nieznanego architekta. Często uważa się, że jest nim Bertel Thorvaldsen, jednak nie ma jednoznacznych dowodów na poparcie tej tezy.

Ukryta wśród mazurskich lasów i mokradeł tajemnicza konstrukcja Piramidy w Rapie od zawsze zaskakiwała swoim wyglądem i przeznaczeniem. Jednak mimo upływa lat do dziś przyciąga wielu zaciekawionych turystów. Zdecydowanie jej historia, niełatwe losy i tajemnicze moce są warte odkrycia.

Miejscowość Rapa leży nieopodal Bań Mazurskich w województwie warmińsko mazurskim, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. W XIX wieku te tereny Prus Wschodnich wybrała na swoją siedzibę zamożna rodzina von Farenheid.

Wykupili niewielką wieś od Christopha von Rap, stąd też nazwa miejscowości. Jednak swój pałac rodzina baronów miała w odległej o kilkanaście kilometrów na północ od Rapy miejscowości Bejnuny, dziś to teren Rosji. Tutaj stworzyli również pierwszą w Prusach Wschodnich angielską stadninę koni. Dodatkowo dużo podróżowali po świecie szukając nowych inspiracji i fascynacji, które jak się potem okazało wcielali w życie.

Ich losy już na zawsze połączyły się z Mazurami, a nietypowy grobowiec, jakim jest Piramida w Rapie do dziś budzi zachwyt i zaciekawienie. Piramida ma 15,9 m wysokości, a jej podstawą jest kwadrat o boku 10,4 m. Dodatkowo jest wyposażona w 3 otwory wentylacyjne. Natomiast kąt pochylenia ścian to dokładnie 51stopni52' jak w egipskich piramidach.



----------------------------------------------------------------

W Zakałczu Wielkim na obrzeżu Lasów Skaliskich znajduje się cmentarz i grobowiec rodzinny w kształcie sześcianu zbudowany głównie z kamienia pokryty płaskim, dwustopniowym dachem.

Wewnątrz są dwa ciała pozbawione głów, które uległy naturalnej mumifikacji, podobnie jak te, które znajdują się w piramidzie rapskiej.

Co ciekawe ten obiekt wzbudza więcej wątpliwości niż piramida w Rapie. Przed kaplicą grobową na jednym ze słupów bramnych widnieje data 1863 wraz z wyrytym sercem Jest natomiast teza, ze fakt, iż konstrukcje grobowca są wykonane z betonu wlewanego w szalunki świadczy o wybudowaniu obiektu w latach dwudziestych XX wieku.

Nie wykluczone, że przypisując wzniesienie grobowca Steinerom, sugerowano się między innymi tym, iż wewnątrz, na drewnianej pokrywie włazu do piwnicy ktoś położył żeliwny krzyż z napisem: Martha Steiner gęb. d. 11 Juni 1868. gest. d. 18. October 1891 Mimo to pytanie - kto wybudował grobowiec w Zakałczu? nadal pozostaje bez odpowiedzi

Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych na cmentarzyku stało jeszcze kilka żeliwnych krzyży, które (niestety) szybko zniknęły. Wewnątrz znalazł się jeden z krzyży nagrobnych. Na ścianie przeciwległej do wejścia zwracał wtedy uwagę, wypisany szwabachą, tekst:

Melne Gedanke sind eure Gedanken Eure Wege sind nicht meine Wege
(Moje myśli są twoimi myślami, Wasze drogi nie są moimi drogami)


W miejscowości Zakałcze Wielkie znajduję się również dworek, który wcześniej należał do kilku rodów pruskich

Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnych, rzuca się w oczy odświeżoną przed laty jasnożółtą elewacją.


zobacz zdjęcia



<--powrót
Losowe zdjęcie

Statystyki

odwiedziło nas:

gości
dzisiaj jest




Znane, mniej znane



Legendy, konkursy, bajki
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt