Międzynarodowy plener malarski
To była prawdziwe święto sztuki. Międzynarodowy Plener Malarski "Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Kętrzyńskiego" po raz trzeci miał miejsce w gościnnych murach Powiatowego Domu Kultury "Czerwony Tulipan" w Kętrzynie.
Przez dwa tygodnie malarze z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Polski podziwiali piękno regionu Powiatu Kętrzyńskiego i tworzyli. Wernisaź prac był jednym z kulminacyjnych punktów obchodów jubileuszu dwudziestolecia Powiatu Kętrzyńskiego. Przybyli goście mieli moźliwość osobiście poznać artystów i porozmawiać z nimi. Oto sylwetki artystów:
Tatiana Plotkina to nie tylko malarka, równieź projektantka i nauczycielka. Członek Związku Kreatywnego Artystów Rosji. Członek Związku Projektantów Rosji. Ukończyła Kaliningradzki Uniwersytet Państwowy im. I. Kanta. Jest kierownikiem pracowni ArtStil Design Studio. Jest załoźycielką i dyrektorem Szkoły Projektowania dla dzieci w Kaliningradzie. Uczestniczyła w licznych wystawach i konkursach miejskich, regionalnych, ogólnorosyjskich i międzynarodowych. Uczestniczka międzynarodowych plenerów artystycznych w Polsce 2002-2010. Organizator i uczestnik wystaw i kreatywnych projektów. Jej prace artystyczne znajdują się w kolekcjach prywatnych w Rosji, Polsce, Armenii, Niemczech, Szwecji, Japonii, na Ukrainie i Litwie.
Hanna Mysłowska urodziła się w Warszawie. Swoje dorosłe źycie spędza jednak od kilkunastu lat na wsi w Pęciach. Właśnie tu odnalazła spokój ducha i natchnienie do tworzenia pierwszych dojrzałych obrazów. Malowała juź wcześniej, ale jej pierwsze prace zdobią ściany przyjaciół z czasów licealnych. Malarstwo, które Hanna Mysłowska dzisiaj prezentuje to fragment jej widzenia świata. Świata, który bacznie obserwuje i zauwaźa w nim kaźdy szczegół. Nie jest to jednak widzenie czysto fotograficzne, ale widzenie artystki, która właściwie od urodzenia otoczona jest sztuką (ojciec jej pierwszym nauczycielem), a z obrazami wielkich artystów (choćby ukochanego przez nią Lautreca) od wielu, wielu lat prawie się nie rozstaje. Hanna Mysłowska była w swoim źyciu poligrafem, wydawcą, przewodnikiem wycieczek, właścicielką firmy, ale tak naprawdę całkiem niedawno okazało się, źe najpiękniej spełnia się przy sztalugach.
Wisława Siejka mieszka i pracuje w Warszawie. Interesują ją róźne techniki malarskie, ale ulubioną jest malarstwo olejne. Równieź rzeźbi i tworzy ceramikę. Uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach w całej Polsce i za granicą (Węgry, Francja, Ukraina). Miała 7 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Brała udział w Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki " Alternatywy" w Ostrowie Wielkopolskim.
Józef Jabłoński mieszka w Mrągowie. Ukończył studia PWSSP w Gdańsku, dyplom złoźył w roku 1985. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem graficznym i rysunkiem Satyrycznym. Jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Członkiem Załoźycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Brał udział w ponad 80 wystawach i konkursach malarstwa oraz karykatury w 17 krajach, zdobył 12 nagród i wyróźnień w tym 1 na Tajwanie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury w Warszawie oraz Muzeum w Kętrzynie. Prowadzi sekcję plastyczną Uniwersytetu 3 Wieku w Mrągowie. W tym roku kętrzyńska Rada Miejska ogłosiła rok 2018 Rokiem Wojciecha Kętrzyńskiego. Jabłoński wciela się w rolę patrona miasta. Jest do niego łudząco podobny.
Katia Lazar urodziła się w Mińsku na Białorusi. Zaczęła malować w wieku 2 lat i od razu wygrywać konkursy. Wychowuje się w rodzinie artystów. Oboje rodzice malują, tworzą i kochają sztukę. Ukończyła Glebov Art College w Mińsku, a teraz studiuje na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym na Litwie. Na wydziale projektowania wizualnego i mediów (Visual design & Media) na 4 roku. Lubi róźne techniki artystyczne: malarstwo (akwarela, olej), grafikę i róźne rodzaje grawerowania (engraving). Pasjonują ją takźe linoryt, drzeworyt (woodcut) i inne. Zajmuje się takźe grafiką komputerową i uwielbia edycję wideo. Tworzy reportaźe wideo i filmy o kręceniu teledysków, poniewaź naprawdę kocha muzykę. Od dzieciństwa biorze udział w międzynarodowych konkursach i wystawach w Polsce, Słowacji, Słowenii, na Litwie, w USA, Grecji, Francji, Włoszech i wielu innych krajach, w których wygrywa nagrody. Ukończyła szkołę muzyczną i często muzyka staje się jej inspiracją do tworzenia obrazów.
Duźa część jej pracy to tworzenie ekslibrisów - to właśnie z nimi zaczęła się moja znajomość z Polską - poniewaź z powodzeniem brała udział w wielu konkursach ekslibrisów. Wielokrotnie nagradzana. Teraz jest uczestnikiem nie tylko konkursów i wystaw, ale takźe międzynarodowych plenerów w Polsce. W międzynarodowych plenerach malarskich zaczęła uczestniczyć w 2009 roku i teraz jest to bardzo znacząca i, jak podkreśla przyjemna część jej źycia.
Jadwiga Kolenkiewicz mieszka w Węgorzewie. Pracowała w oświacie, teraz jest na emeryturze. Dzięki temu, ma teraz duźo wolnego czasu i moźe realizować swoje pasje związane ze sztuką. Pierwszą nauczycielką była mama (malarka amatorka). To ona wprowadziła ją w świat farb i piękna, które za ich pomocą moźna wyczarować. Studia i paca zawodowa niestety niezbyt sprzyjały rozwijaniu zainteresowań. Brała udział w kilku plenerach rzeźbiarskich. Prowadzi artterapię dla dzieci. Na emeryturze doskonali swoje umiejętności malarskie poprzez udział w plenerach malarskich. Maluje farbami olejnymi. Pejzaźe, portrety i abstrakcje. Zajmuje się takźe grafiką i ceramiką.
Prace moźna oglądać do końca października. Zapraszamy osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Prosimy o wcześniejszy kontakt.