Solanka
Dawny zespół dworsko-parkowy usytuowany na skraju wsi, połoźonej 14 km na północny wschód od Kętrzyna, przy drodze Kętrzyn-Srokowo.

Przed elewacją ogrodową dworu niewielki staw, park poza nielicznymi egzemplarzami drzew niezachowany, zabudowania duźego podwórza gospodarczo-inwentarskiego usytuowane po stronie zachodniej załoźenia.

Wieś załoźona w początkach XV wieku przez komtura krzyźackiego Marka von Salzbacha, od którego przyjęła nazwę.

W XVIII wieku była tu juź duźa wieś i majątek rycerski. Właściciele majątku często się zmieniali, były to między innymi rodziny: von Stutterheim, von Wernsdorf, a od 1896 r. rodzina Kroeck. W latach dwudziestych XX wieku, właścicielem dóbr był Arthur Kroeck, obszar własności ziemskiej wynosił 370 ha, w majątku prowadzono głównie hodowlę koni i bydła.

Niepozorny dwór ma bardzo starą historię, stoi na miejscu i z częściowym wykorzystaniem budowli z XV wieku. Rozbudowywany i przebudowywany był przez kilka stuleci. Obecna bryła w swym zasadniczym kształcie pochodzi z początku XIX wieku. Jest to długa budowla parterowa, załoźona na planie wydłuźonego prostokąta, przekryta wysokim dachem naczółkowym. W połaciach dachowych lukarny powiekowe z około 1800 r. Dwór był gruntownie remontowany w 1911 r.<--powrót
Losowe zdjęcie

Statystyki

dzisiaj jest
Znane, mniej znane
Legendy, konkursy, bajki ...
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt