Taurogi
Przy pięknej pogodzie warto odwiedzić znane z literatury zakątki Kresów.
Dzisiaj odwiedzamy Taurogi - niestety Oleńki nie spotkałem. Zapewne Książe Bogusław dobrze ją ukrył (nie mówiąc o Kmicicu)!
Taurogi to miasto na zachodzie Litwy, na równinie w dolnym biegu Niemna, przez którą przepływa rzeka Jura. Nazwa miasta pochodzi od dwóch słów: tauras (tur) i ragas (róg), gdyż w dawnych czasach w tym miejscu ludzie zbierający grzyby znaleźli rogi tura.
Dzisiaj wiemy, że już w 1499 r. w miejscu obecnych Taurogów stał dwór Pajuris. W 1507 r. w Taurogach zbudowano pierwszy katolicki kościół drewniany, założono przytułek i szkołę. Od 1567 r. w tym mieście przygranicznym działa urząd celny.
W połowie XIX w. pod Taurogami zbudowano trakt z Tylży do Szawli i w mieście ożywił się handel, a miasto zaczęło rozkwitać. W okresie zakazu prasy litewskiej Taurogi były dużym punktem pośrednim kolportażu książek litewskich. W okresie międzywojennym miasto jeszcze bardziej rozkwitło - wzniesiono sporo budynków administracyjnych (obecnie zabytki architektury), wiele placówek oświatowych.
Najbardziej znaczące zabytki architektury to zespół dworski z XV w. z początków miasta oraz zespół zamkowy zbudowany w XIX w. dla celów urzędu celnego. Budynki dworskie stojące na brzegu Jury otacza wielki park pejzażowy. Całemu zespołowi zamkowemu budowniczowie nadali "romantyczny" charakter zamku renesansowego. W zamku obecnie mieści się Muzeum Historyczne z bogatymi zbiorami. W byłej siedzibie sowieckiej służby bezpieczeństwa mieści się Muzeum Zesłań. Inne zabytki to Kościół Ewangelicki Martynasa Mazvydasa oraz Kościół Katolicki Św. Trójcy. Na brzegach rzeki stoją rzeźby.
W 1812 r. pod Taurogami w młynie Pożerunach sprzymierzeniec Napoleona dowódca korpusu armii pruskiej generał Hans Yorck i generał major armii rosyjskiej Iwan Dybicz podpisali konwencję, zgodnie z którą korpus pruski zrzekł się wspierania Francuzów. W ten sposób rozpoczęło się wyzwolenie spod okupacji napoleońskiej.
Miasto rozsławione zostało głownie przez Henryka Sienkiewicza w jego słynnej powieści zatytułowanej Potop. Obecnie Taurogi to prowincjonalne 30 tysięczne miasteczko, o niewielkim znaczeniu gospodarczym, które omijają główne szlaki komunikacyjne Litwy.
--> zdjęcia
<--powrót