Wsólnota Polska

30 Lat Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

2 lutego 2020 r. w Węgorzewskim Centrum Kultury odbył się okolicznościowy koncert z okazji XXX lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Koncert został przygotowany przez członków Stowarzyszenia Wspólnota Polska koło w Węgorzewie. Koncertowi towarzyszyła wystawa "XXV lat stowarzyszenia "Wspólnota Polska" koło w Węgorzewie.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zostało powołane w lutym 1990 z inicjatywy ówczesnego marszałka Senatu, prof. Andrzeja Stelmachowskiego który był jej pierwszym prezesem.

Celem Stowarzyszenia jest umacnianie więzi Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą z Ojczyzną, z językiem polskim i kulturą oraz niesienie pomocy w zaspokajaniu róźnorodnych potrzeb środowisk polskich.

Koncert miał niezwykle uroczystą oprawę.

Pan Wiesław Pietrzak prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska koło w Węgorzewie przedstawił historię Stowarzyszenia, przypomniał równieź, źe w ubiegłym roku koło w Węgorzewie obchodziło XXV lecie swojego istnienia.

Niezwykle miłym akcentem było wręczenie certyfikatów przyjaciela i sponsora Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

I wreszcie oczekiwany koncert.

Jako pierwszy wystąpił chór "Ojczyzna". Chór powstał w 2003 r. przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska koło w Węgorzewie, od 2015 r działa jako Stowarzyszenie "Chór Ojczyzna". Chór jest bardzo aktywny, koncertuje w kraju i za granica. Za swoją działalność otrzymał nagrodę Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego i odznakę ministra kultury - zasłuźony dla kultury polskiej. Chórem od początku powstania kieruje Pan Ryszard Zabłotny.

Kolejnymi wykonawcami byli młodzi soliści: Maksymilian Duda i Igor Gajdasz.
Maksymilian Duda - uczeń III klasy szkoły podstawowej w Węgorzewie, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kętrzynie w klasie skrzypiec. Największą miłością Maksa jest śpiew, który doskonali pod kierunkiem Pana Jerzego Dorosza w Studium Wokalnym Węgorzewskiego Centrum Kultury. Na koncercie Maks zaprezentował piosenkę z repertuaru Anny German "Człowieczy los".
Igor Gajdasz - utalentowany 14 latek, który od kilku lat doskonali sztukę gry na trąbce. Od 2 lat doskonali wokalistykę pod kierunkiem Pana Jerzego Dorosza w Studium Wokalnym Węgorzewskiego Centrum Kultury. Na koncercie Igor zaprezentował piosenkę "Nim wstanie dzień" z filmu "Prawo i pięść" wykonywaną przez Edmunda Fetinga.

Następnymi wykonawcami był Zespół Mickunianka z Mickun z rejonu wileńskiego. Zespół powstał w 2019 r. i obecnie liczy 15 osób. Repertuar zespołu to piosenki ludowe, patriotyczne, religijno-kościelne oraz nowoczesne. Zespół zbiera teź stare piosenki aby ocalić je od zapomnienia. Koncertują w szkołach i Wielofunkcyjnych Ośrodkach Kultury w rejonie wileńskim i Wilnie. Kierownikiem zespołu jest Halina Tomaszewicz, a kierownikiem muzycznym Henryk Polinski.

Kolejnymi wykonawcami był Mazurski Ludowy Zespół Artystyczny "Mźawka". Zespół powstał w 2014 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruklankach. W 2016 r. zespół został wzmocniony przez grupę męską "Chóru Ojczyzna". Zespół na swoim koncie ma 3 płyty. Występuje na Litwie, Łotwie i Białorusi i oczywiście w kraju. Obecnie kierownikiem muzycznym jest Pan Ryszard Zabłotny.

Z Grodna na koncert przyjechał "Chór Nadniemeńskie Melodie". Jest to chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie.
Chór powstał w 2017 r. obecnie liczy 20 osób a jego kierownikiem jest Pan Henryk Szmuraj. Chór jest bardzo aktywny. Koncertuje na imprezach, które odbywają się przy Związku Polaków na Białorusi takich jak: Kaziuki, Dzień Polonii i Polaków, Dzień Niepodległości oraz na spotkaniach opłatkowych.

Jubileuszowy koncert zakończyło wspólne odśpiewanie "Hymnu Polonii" i "Roty".

Nieoficjalnie, poza sceną, były uściski, łzy i satysfakcja z kolejnego, owocnego spotkania podkreślającego związek Polonii z krajem ojczystym.

zobacz zdjęcia



<--powrót
Losowe zdjęcie

Statystyki

dzisiaj jest




Znane, mniej znane



Legendy, konkursy, bajki
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt