Śladami społeczności źydowskiej




Kiedy i w jakich okolicznościach do Rastenburga przybyli pierwsi żydowscy mieszkańcy? Czym się zajmowali i jaką rolę odegrali w rozwoju miasta? Jakie konsekwencje dla nich miały wydarzenia haniebnej Nocy Kryształowej? Jak potoczyły się ich dalsze losy?

To pytania, na które uzyskamy odpowiedź 18 lutego (sobota) o godz. 11 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie.

W sobotę przed południem mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję spotkać się z Maciejem Waleszczyńskim, autorem dwóch prac naukowych poświęconych żydowskim mieszkańcom dawnego Rastenburga. Maciej jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

W 2016 roku w dwunastej edycji Konkursu Historia i Kultura Żydów Polskich zorganizowanego przez fundację Shalom zdobył on główną nagrodę za monografię pt. "Zatarte ślady społeczności żydowskiej w Rastenburgu". Dlaczego zainteresował się tematyką żydowską?

- Interesuje mnie historia lokalna Kętrzyna i Powiatu Kętrzyńskiego. W swoich poszukiwaniach chciałem znaleźć taką lukę badawczą, pewien obszar, o którym nikt nie pisał i takim tematem była mniejszość żydowska. Postanowiłem tę lukę zapełnić i w taki sposób powstała publikacja pt. "Zatarte ślady społeczności Żydowskiej", a później "Losy mieszkańców żydowskich po Nocy Kryształowej" - mówi Maciej Waleszczyński.

Te niezwykłe historie usłyszymy 18 lutego w miejskiej bibliotece podczas spotkania z Maciejem Waleszczyńskim. Na spotkaniu z kulturą żydowską rozbrzmiały pieśni wykonane w języku hebrajskim.

Usłyszymy między innymi hymn Izraela oraz pieśni oparte o biblijne teksty. Mini koncert zagra Ewa Brzostek, lokalna dziennikarka i wokalistka.

Organizatorami Dnia Kultury Żydowskiej jest Towarzystwo Miłośników Kętrzyna oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie.


Ewa Brzostek




<-- powrót
Losowe zdjęcie

Statystyki

dzisiaj jest




Znane, mniej znane



Legendy, konkursy, bajki
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt